Untitled

Tasarım hayatın her alanında var. Karşılaşılan problemleri çözmek için, hayata estetik katmak için, yaşamı daha kolay ve zevkli bir hale getirmek için.

El işinden, iç dekorasyona, endüstriyel tasarımdan, mimariye, kentsel tasarımdan temel tasarıma, tekstilden yemek sektörüne kadar hemen her alanda tasarımı görüyoruz. Etkileniyoruz. İstiyoruz. Beğeniyoruz.

Mesela, tekstilde giydiğimiz kıyafetler kullandığımız aksesuarlar günümüzde o kadar çeşitlendi ki, insanın kendini kaybetmesi işten değil. Bu durum bir gün içinde olmadı tabii. Bilgi birikimi ile beraber daha kolay daha güzel ürünler tasarlandı. Bir sektördeki beklentiler ve ihtiyaçlar diğer sektörleri etkiledi. Gelişen teknolojiyle beraber kullanılan kumaşlar değişti: örneğin polar, son döneme ait bir kumaş çeşidi. Kir tutmaz, ütü istemez gibi seçenekler de öyle. İnsanoğlunun değişen beklenti ve isteklerine cevap verecek şekilde yeni ürünler geliştirildi. Evlerde örneğin, dar alanlar için sürgülü dolap kapakları, ranza altlarında çalışma masaları, birden fazla şekilde kullanılabilen masalar- sandalyeler üretildi.

Benzer şekilde, kentlerde de tasarım harikaları görüyoruz. Sadece binalardan ya da altyapıdan bahsetmiyorum; bir parkın içindeki bir çiçek düzenlemesinden,

Tasarım sadece tasarlamak için değildir. Sorun çözmek içindir. Hayata gecip kullanılınca tam tasarım olur.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s